• 0507 399 0005
  • info@makerbilisim.com

Güvenlik Kamerası Sorunları

Konya Kamera Sistemleri

Güvenlik Kamerası Sorunları

Güvenlik kameralarında montajdan sonra farklı arızalar başgösterebilmektedir.Sizler için  bu arızaların neler olabileceği konusunda bilgiler aktaracağız.

Güvenlik Sistemi Sorunları ve Çözüm Önerileri

DVR’A Bnc Takılı Olduğu Halde Görüntü Gelmiyor

Kameradan görüntü alınmamasının başlıca sebepleri; Kablolama, Enerji ve Kamera arızasıdır. Dvr cihazında da arıza olabilmektedir.

Bu arızalar dış mekanda gerçekleşiyor ise kamera arızası ve kablolama iç mekanlarda ise kablolama ve enerji kaynaklı sorunlar yaşanabilmektedir.

Kablolama arızalarında uygun kablonun kullanılmaması, kablolarda dezenformasyon olması, dış etkilere bağlı kablo kopuklukları , Bnc bağlantısının doğru yapılamaması gibi sebepleri sıralayabiliriz.

Enerji sorunları ise uygun adaptörlerin kullanılmaması veya adaptör muhafazasının uygun koşullara göre düzenlenmemesinden kaynaklı olabilmektedir.

Örneğin led adaptörlerin kamera sistemlerinde kullanılması çok uygun değildir. Kamera sistemlerine kullanılacak metal kasa adaptörler konusunda seçici davranmak ve kamera sayısına uygun adaptör kullanmak kamera sisteminizin uzun yıllar arıza yapmasını engelleyecektir.

Kamera sorunları ise; genelde dış mekana çok uygun olmayan kameraların dış mekan kamerası olarak kullanılması sonucu su, soğuk hava bazı olumsuz koşullardan etkilenmesi sonucu arıza yapmaktadır.Dış mekan kameralarının muhafazalı bir alana (girintiye) veya koruyucu kap şeklinde housing kılıfları içerisinde muhafazalı montajarı kameranızın arıza yapma ihtimalini düşürecekir.

Güvenlik Kamerası Parazit Yapıyor

Güvenlik kamerasının parazit yapması genelde adaptöre bağlı sorun olsada kablolama ve bağlantı hatalarından dolayı da yapabilmektedir.

Sisteminize uygun adaptör seçimi yapmanız sorunu ortadan kaldıracaktır.

Güvenlik Kamerasında Kopma Oluyor

Güvenlik sistemleri görüntü kopma problemleri genelde gece karanlık ortamlarda sıkça rastlanan sorunların başında gelmektedir.

Güvenlik kameraları gece, gündüze göre daha yüksek akım çekmektedir. Hava şartlarına bağlı olarak bir kısım enerji ise ısıya dönüşmekte, uzun metrajlı kablolu aktarımlarda abu sorun daha çok görülmektedir.

Uzun metrajlarda gece kameraların amper kullanımı 4-5 olarak hesaplarsak ve bu kapsamda uygun enerji dağılımı yaparsak sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

Olumsuz havalarda 3g ve 4g modemler başta olmak üzere internet upload hızı düşüş göstermektedir. Bu sebeple internetten kamera izlemelerinizde bu gibi sebeplerden donma, yavaşlama veya kopuklu gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

DVR Kayıt Cihazının Şifresini Unuttum

Dvr kayıt cihazlarının şifresini unutma durumlarında Dvr cihazınınızın markasına göre firma ile iletişim kurarak gerekli teknik desteği almanız gerekmektedir.

İp Kamera Doğru Kablolama ve Doğru Poe Kullanılmasına rağmen çalışmıyor

Bu sıkıntı poe adaptörünüzün uygun olmayışı sebebi ile gerçekleşeceği gibi , fazlalık bırakılan cat5/cat6 kablonuzun katlanılması durumunda oluşabilecek bir problemdir. Manyetik alan sonucu ip kameranıza ulaşım sağlanmasında sorun oluşabilir.İp kameralarda fazla kablo bırakılmamasını öneririz.

İp Kameralarda Kablosuz Aktarım

Kablosuz aktarımlarda uygun access point cihazların kullanılması bağlantı için önemli husus oluşturmaktadır. Kullanılan cihazın mbps ve dbi özelliklerinin başta olmak üzere fiziki yapısı ve çalışma frekansları önemli hususlardandır.

Kayıt cihazına Program Aracılığı ile Bağlanıyorum Pc ile Bağlanamıyorum

Bu sorun genelde dvr larda karşılaşılan sorunlardandır. Dvr kayıt cihazlarına DHCP ip yani otomatik ip alması komutu verdiğinizde Cloud panellerden izlediğiniz cepten izleme programları etkilenmez , ağı otomatik gördüğü için daha sonraki değişen iplerde sorun yaşamaz. DVR pc programlarında kamera eklemede elle girilen ipler, cihazın değişen ipsinde değişiklik göstermez ve erişim sorunu yaşanabilir.Bu yüzden kamera ve dvr cihazlarında Otomatik ip değil statik ip vermenizi öneririz

 

 

 

 

 

admin

Mesajınızı bırakın